Novinky

24.05.2021 Od 24. 5. v deseti :-)

V Domečku konečně opět "kroužkujeme"!!! Tento týden ještě dost s omezeními a improvizovaně, od příštího týdne nás ale čeká další uvolnění vládních opatření, takže už to nebude taková bojová hra s počasím a počty jako nyní... Informace k následujícímu průběhu kroužků obdržíte od jednotlivých vedoucích emailem. Kroužky, které vedou naši externí spolupracovníci zůstávají dále bohužel zavřené, těšit se na ně můžete opět od září.

03.01.2021 Opět máme zavřeno

Tak jsme se těšili, že se s příchodem nového roku začneme normálně potkávat v našem Domečku a místo toho je to tady zase :-( Minimálně do 10. 1. máme opět zavřeno. Prosíme, sledujte naše webovky, Facebook a Instagram. Hned jak bude líp... :-)

05.12.2020 7. 12. opět otvíráme

Hurááá, jupííí, hola hej!!! Je to tady, od pondělí 7. 12. pomalu, ale jistě rozjíždíme naši činnost.

Vynášení Mařeny tak trochu jinak

08.03.2021

Paní Zima letos vládla opravdu pevnou rukou. Sněžilo, foukalo, mrzlo až praštilo... Ale je čas tradičním vynesením Mařeny (symbolu zimy) v neděli 21. března s její nadvládou skoncovat. 
Plánovali jsme, že Mařenu k řece Opavě  vyneseme už zase společně s našimi folklorními soubory i s vámi všemi, ale bohužel. Ještě to nejde :-( Ale protože se paní Zima bez tradičního rituálu vynesení Mařeny nevzdá, prosíme vás o pomoc...

Připravili jsme pro vás balíčky s výtvarným materiálem potřebným pro výrobu malých Mařenek, které si budete moci od pondělí 15. března do soboty 20. března vyzvednout v Květinářství Slunečnice (Lazebnická ul., po-pá 8.00 - 17.00 hod., so 8.00 - 12.00 hod.). Doma si pak sami Mařenku vyrobíte a v neděli 21. března vhodíte do vody. Paní Zimě tak dáme společně, i když každý sám, pro letošní rok sbohem.

Budeme rádi, když nám na našich sociálních sítích nasdílíte, jak Mařenu vyrábíte nebo hážete do vody, a to s označením #vynasenimarenysvcopava @svcopava

 

Trochu povídání k tradici... 
 
Na Smrtnou neděli (5. postní neděli před Velikonocemi) vynášely a někde stále také u nás na Opavsku vynáší děvuchy (holky) Mařenu, symbol zimy. Dříve se děvuchy v předvečer Smrtné neděle sešly třeba ve stodole, kde na dřevěný kříž ze slámy (došku) vytvořily postvu Mařeny (v jiných regionech Morana, Morena, Smrtka, Smrtholka...). Mařenu oblékly do povětšinou do svatebních šatů poslední nevěsty, která se vdávala v době masopustu, na krk jí pověsily korále z vyfouknutých vajíček. Takto nastrojenou Mařenu vynesly k potoku, kde ji odstrojily, zapálily, vhodily do vody a ukončily tím nadvládu paní Zimy. 

A protože synci (pání kluci) nemůžou (ani dnes) zůstat pozadu, a tak trochu děvuchám Mařenu vždycky záviděli, strojili si na Opavsku svojeho Mařaka. Došek slámy oblékli do staré košile a kalhot, na hlavu dali Mařakovi klobouk, do huby fajfku, na košili metál a takto nastrojeného Mařaka nevyvezli k potoku, ale za vesnici na pole, a tam ho také spálili. 
 

Mařeno, zla ženo, už tě vynačamy, Mařeno, zla ženo, už nebudeš s nami.
Vesna se vratila, nas osvobodila všecky od Mařeny.
Aj, vodo, vodico, tobě ju něsemy, očisty studnico, ujmi se Mařeny.
Vesna se vratila, nas osvobodila všecky od Mařeny.

Vezemy chlapečka zhuru do kopečka, vezemy ho v košu, děvuchy o něho prošu.