Novinky

24.05.2021 Od 24. 5. v deseti :-)

V Domečku konečně opět "kroužkujeme"!!! Tento týden ještě dost s omezeními a improvizovaně, od příštího týdne nás ale čeká další uvolnění vládních opatření, takže už to nebude taková bojová hra s počasím a počty jako nyní... Informace k následujícímu průběhu kroužků obdržíte od jednotlivých vedoucích emailem. Kroužky, které vedou naši externí spolupracovníci zůstávají dále bohužel zavřené, těšit se na ně můžete opět od září.

03.01.2021 Opět máme zavřeno

Tak jsme se těšili, že se s příchodem nového roku začneme normálně potkávat v našem Domečku a místo toho je to tady zase :-( Minimálně do 10. 1. máme opět zavřeno. Prosíme, sledujte naše webovky, Facebook a Instagram. Hned jak bude líp... :-)

05.12.2020 7. 12. opět otvíráme

Hurááá, jupííí, hola hej!!! Je to tady, od pondělí 7. 12. pomalu, ale jistě rozjíždíme naši činnost.

Historie

Historie Loutkového divadla

Loutkové divadlo od svého vzniku do současnosti (1951–2021)

Činnost opavské loutkové scény byla slavnostně zahájena 8. dubna 1951 inscenací hry Františka Čecha s příznačným názvem Kašpárkův první krok do života. Budova na Husově ulici v těsné blízkosti viaduktu s rušnou Olomouckou ulicí byla adaptována na místě zrušené a přebudované modlitebny Československé církve husitské. Původní kapacita sálu měla 334 sedadel pro děti.

Hlavním iniciátorem vzniku loutkového divadla a následně i jeho vedoucím byl učitel František Podgrabinský. Od počátku zde působila řada dětských kroužků a souborů (loutkovodičský, recitační, výtvarný, technický a šití), ale pro zajištění pravidelného provozu bylo nutno počet loutkovodičských a recitačních kroužků rozšířit.

Opavské loutkové divadlo se rychle dostávalo do povědomí veřejnosti a získávalo si i širší pozornost. Hrálo každou neděli a zpočátku také ve středu odpoledne. Za prvních pět let odehráli 411 představení pro 97 768 návštěvníků. V roce 1956 mělo divadlo již více než devadesáti člennou loutkářskou základnu. V té době každou sezonu připravili přibližně osm premiér a odehráli okolo stovky představení. Tradice nedělních dopoledních a odpoledních představení se zachovala dodnes.

František Podgrabinský společně s Vladimírem Mařádkem, Karlem Novákem a Jaroslavem Kuzníkem položili v prvním desetiletí základ, který byl v následujících letech rozvíjen jejich následovníky – pozdějšími režiséry Pavlem Fiedorem, Zdeňkem Křístkem, Leo Heinem, ale i dalšími členy souborů.

Od 1. září 1960 nastala změna v provozu loutkového divadla. Na místo vedoucího pro správu a umělecké vedení byl do stálého zaměstnaneckého poměru přijat Oskar Mateiciuc (do té doby se jednalo pouze o externího vedoucího). Kromě řídící a organizační práce psal pohádky, vybíral hry k nastudování, režíroval a výrazně se podílel i na výtvarné stránce studovaných inscenací. V roce 1973 došlo k dalšímu rozšíření profesionálního zázemí loutkového divadla, kdy kromě vedoucí a provozního personálu byla přijata výtvarnice Zuzana Slováková, která téměř dvacet let ovlivňovala svým osobitým výtvarným rukopisem scénografické pojetí inscenací i propagaci a výzdobu loutkového divadla. V tomto období zajišťovaly provoz již převážně dospělé soubory, které vyšly z Mládežnického loutkářského souboru.

V letech 1977–1980 proběhla rozsáhlá rekonstrukce a kapacita sálu byla snížena na 151 míst. Komorní sál tak využívali nejen loutkáři, ale i Klub mladých při Městském domě kultury Petra Bezruče. V osmdesátých letech zde působil také studentský soubor, s kterým spolupracovali herci Josef Navrátil, Karel Štefl, Eva Záběhlická, Jeroným Horák nebo Libuše Janská. Začaly se zde pravidelně pořádat loutkářské a divadelní přehlídky okresních a krajských kol soutěží, ale i další doprovodné akce.

V roce 1991 byl poprvé v historii tohoto divadla vypsán konkurs na ekonomický pronájem s podmínkou zachování činnosti loutkářských souborů. Z konkursu úspěšně vyšla bývalá loutkářka Věra Jiříčková. Přes značnou proměnu členské základny loutkářů, zůstaly oporou divadla dlouholeté loutkářské soubory OPAL, Broučci a Skřítci. Vznikly i nové soubory například soubor Střess, divadelní soubor Sáček nebo později v polovině devadesátých let loutkoherecký soubor Divadélko na dlani.

Divadelní sezonu 2005/2006 zahájila zdejší loutková scéna pod vedením Střediska volného času v Opavě a vedoucí divadla se stala Jana Vondálová. Kromě stabilních loutkářských souborů divadla, zde v průběhu let působila i další seskupení, mezi nimiž byly například Divadlo Vysokozdvižného Soumara (2007–2014), soubor Přeseděla jsem si nohu (2009–2013), na jehož činnost navázali členové souboru DRAMKROU (2014–2018) nebo činoherní soubor pod vedením Rudolfa Lapuníka a Vladimíra Břichnáče Pod kamenem tma (2016–2020). V roce 2018 zanikl také loutkářský soubor Skřítek, který působil v divadle od roku 1964.

Činnost loutkářských a divadelních souborů se nadále rozvíjí a programovou nabídku loutkového divadla doplňují hostující soubory z celé České republiky. Pořádají se zde přehlídky a sál je využíván také pro kulturně společenské akce jiných opavských organizací.
 

Mgr. Sylva Pracná, Ph.D.
kurátorka teatrologického pracoviště
Slezské zemské muzeum Opava